Liny nieodkrętne

Liny nieodkrętne to liny przeznaczone do zastosowania najczęściej w dźwigach samojezdnych, czy żurawiach. Jak sama nazwa wskazuje liny nieodkrętne mają za zadanie nie odkręcać się podczas pracy, czyli dokładniej mają zapobiec skrętowi liny podczas podnoszenia ładunków.   Naturalną właściwością każdej liny bowiem jest jej skręcanie się nawet pod wpływem własnego ciężaru. Jak wiadomo takie działanie nie jest wskazane podczas pracy dźwigów.

Dlatego też liny nieodkrętne wykonane są w specjalnej konstrukcji, która zapobiega skręcaniu się tych lin. Najbardziej popularną konstrukcją lin nieodkrętnych jest konstrukcja 35×7, czyli 35 splotek po 7 drutów każda. Liny te wykonywane są z drutów o różnej twardości i wytrzymałości, mogą być dodatkowo zagęszczane. Zagęszczanie sprawia, że stają się one szczególnie wytrzymałe. Na ogół zagęszcza się tylko i wyłącznie liny nieodkrętne, aczkolwiek czynione są próby zagęszczania także innych lin do innych zastosowań.

Liny nieodkrętne produkowane są w bardzo szerokim zakresie średnic. Najgrubsze liny stosowane są w przemyśle stoczniowym. Liny nieodkrętne dostarczamy zawsze na bezzwrotnych bębnach. Końce lin są przepalane, czyli zakończone w stożek, co czyni montaż lin podczas wymiany dużo łatwiejszym.