Zawiesie linowe

Zawiesie linowe jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zawiesi. Zawiesia tego typu są już produkowane od dziesiątków lat. Zawiesie linowe wykonywane jest zgodnie z normami PN-EN 13414-1 oraz PN 13414-2. W zależności od potrzeb zawiesie linowe można wykonać w różnych wersjach.

Dostępne jest zawiesie linowe jednocięgnowe   ( z jedną liną), zawiesie linowe dwucięgnowe ( z dwoma linami), zawiesie linowe trzy cięgnowe i czterocięgnowe oraz zawisie linowe o obwodzie zamkniętym ( z połączonymi końcami liny). Zawiesie linowe zbudowane jest z liny z zaciśniętymi na niej różnymi typami końcówek. Połączenie odbywa się przy pomocy tulejki aluminiowej zaciśniętej na linie z użyciem prasy hydraulicznej. Podobnie jak w przypadku zawiesia łańcuchowego również i zawiesie linowe oferuje szeroką gamę zakończeń liny( cięgna). Dobór elementów do zawiesia linowego oparty jest o normy PN-EN 13411-3 oraz PN-EN 1677. Najczęściej stosowane rodzaje zakończeń liny to: pętla, kausza, ogniwo, szakla z hakiem. Zawiesie linowe można wykonać o dowolnej długości oraz udźwigu aż do 88t. Kiedy zachodzi potrzeba zastosowania zawiesia linowego o większym udźwigu należy zastosować zawiesia linowe typu Grummet.

Jest to szczególny typ zawiesia linowego o obwodzie zamkniętym. W zawiesiach Grummet kilka lin splata się ze sobą w jeden kabel. Końce kabla są wzajemnie zaplecione w taki sposób, aby na całej swojej długości kabel posiadał identyczna grubość.